Uskonnottomuus Britanniassa lisääntynyt

Anonyymi

British Social Attitudes (BSA) vuoden 2018 tutkimus on julkaistu. Enemmistö, 52% briteistä on uskonnottomia. Kristittyjä on vain 38%. Muita uskontoja 9%. Uskonnottomien osuus on tasaisessa nousussa, kun taas kristittyjen osuus on tasaisessa laskussa.

5

<50

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tästä näyttää kadonneen jatkokeskustelu. Kotimaa24 kertoo, että 18–24 -vuotiaista yksi(!!!) prosentti piti itseään anglikaanina. Vuotta aiemmin luku oli kaksi prosenttia. Käytännössä nämä tietysti menevät satunnaisvaihtelun piikkiin.

      25–34-vuotiaista vastaava luku oli kolme prosenttia ja 35–44-vuotiaista neljä prosenttia. Yli 75-vuotiaista joka kolmas kertoi olevansa anglikaani.

      Mitään alarajaa ei näytä olevan, vaan uskonto voi kertakaikkisesti kadota.

    • Anonyymi

      Nää on hienoja uutisia.

      Mitä tähän sanoo ne joiden mielestä "ihmisellä on halu uskoa johonkin uskontoon"? Ei näytä siltä. Taisi olla sekin vaan uskovaisten markkinointipuhetta.

    • Anonyymi

      "Nones" on siis jo enemmistönä. Myös Nuorisobarometri 2018 antaa selvän tuloksen, että ei-uskonnollisia on kaksin verrooin enemmän kuin uskonnollisia. Näin vastaajat itseään janakyselyssä sijoittavat ja identifioivat.

      • Anonyymi

        Paljon riippuu siitä, miten kysytään. On ihan hyvä tapa kysyä myös ilmaisuilla uskonnollinen - uskonnoton. Toisaalta on hyvä kysyä, uskooko Jumalaan. Jne.


    • Anonyymi

      Onko jossain koottuna tilanne eri maissa?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      976
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      790
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      57
      761
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      727
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      633
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      61
      575
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      68
      560
    8. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      545
    9. 27
      539
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      537
    Aihe